
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 2 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 9.96 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | I²C |
| Internal Switch | Yes |
Stock: 3704
Distributors
pcbx
Unit Price$0.67940
Ext.Price$0.67940
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.67940 | $0.67940 |
| 10 | $0.48837 | $4.88370 |
| 25 | $0.44093 | $11.02325 |
| 50 | $0.41410 | $20.70500 |
| 100 | $0.38891 | $38.89100 |
| 300 | $0.36844 | $110.53200 |
| 500 | $0.34905 | $174.52500 |
| 1000 | $0.33672 | $336.72000 |
| 3000 | $0.32148 | $964.44000 |
